Domů / Doporučujeme / Co byste měli o hypotékách vědět?

Co byste měli o hypotékách vědět?

Hypoteční úvěr, čili hypotéka je stále pro většinu lidí hlavní způsobem, jak získat vlastní bydlení. V souvislosti se zpřísněním podmínek pro její poskytování bude pro řadu zájemců její získání obtížnější. Banky totiž budou po zásahu ČNB přísnější při posuzování bonity žadatelů o hypotéku. Proto je na místě otázka, kdo dosáhne na hypotéku.

Banky se ujišťují o návratnosti každého úvěru

V případě hypoték, které jsou charakteristické svou dlouhou dobou splatnosti a relativně nízkým úrokem, si obzvláště opatrně a pečlivě vybírají, komu hypotéku poskytnou. Zohledňují zejména tato kritéria:

  • bonitu klienta – jak je schopný hypotéku splatit
  • výši jeho aktuálních příjmů
  • existenci jiných úvěrů a celkovou dlužnou částku
  • finanční historii klienta – zejména zda byly předchozí půjčky uhrazeny včas a řádně

Určení výše hypotéky

Výše hypotéky se určuje podle několika faktorů, které banky označují zkratkami:

  • LTI – poměr úvěru k čistému ročnímu příjmu
  • LTV – poměr výše úvěru a ceny nemovitosti
  • DSTI – poměr výše splátky a čistého měsíčního příjmu

Dříve bylo možné uhradit jen třeba 10%, nyní ale banky vyžadují, aby minimálně 20% ceny nemovitosti bylo uhrazeno z prostředků klienta.Výši hypotéky si můžete vypočítat i sami pomocí internetové kalkulačky.

Půjčka na bydlení

Každý nemá dostatek vlastních finančních prostředků na rekonstrukci, modernizaci či jinou úpravu bydlení. V takovém případě je na výběr mnoho možností financování. Je však třeba pečlivě zvážit, co je pro člověka nejvýhodnější. Například úvěry na rekonstrukci lze využít k úpravám domů či bytů různých rozsahů. Nejprve je třeba si stanovit rozsah a typ plánované rekonstrukce a teprve pak vybrat nejvhodnější typ úvěru. Nejčastěji se jedná o stavební spoření a hypotéky, nebo může posloužit nebankovní účelová půjčka na bydlení či rychlé půjčky, které v sobě ale skrývají mnohá rizika.

Nebankovní půjčky

Časté jsou reklamy na rychlé půjčky a nebankovní půjčky bez doložení příjmů. Může to být výhodné při zpoždění výplaty nebo přechodného nedostatku peněz. Ovšem na místě je maximální obezřetnost, jelikož řada nebankovních institucí hraničí s lichvou.

Shlédněte také

Plast je vynikající materiál nejen pro přepravky

Aby vnitrozemská i mezinárodní doprava fungovaly tak, jak mají, je potřeba zajistit mimo jiné i …