Domů / Doporučujeme / Bez pojištění nemovitosti hypotéku neuzavřete

Bez pojištění nemovitosti hypotéku neuzavřete

O významu pojištění nemovitosti nemá smysl diskutovat. Podobného názoru je i většina Čechů, kteří nechtějí riskovat, že by o svůj majetek z nějakého důvodu přišli. Snaha o přecházení všem možným škodám však není jediným důvodem pro sjednání. Produkt patří k základním podmínkám bank při vyřizování hypotéčního úvěru.

Pojištění nemovitosti není ničím výjimečným. Pojistit lze takřka cokoliv a produkt je součástí standardní nabídky většiny pojišťoven. Slouží k zabezpečení nemovitostí, které jsou využívány jako obydlí, a to proti živelným pohromám a množství dalších rizik (např. vandalismus a krádeže). Pojišťovny obvykle umožňují sjednání pro různé typy nemovitostí, většinou i pro rekreační objekty, chalupy, garáže či nedokončené objekty. Vždy záleží na tom, co obsahují smluvní podmínky pojištění nemovitosti.

Bez pojištění nemovitosti hypotéku neuzavřete

O produktu se však hovoří také v souvislosti s vyřizováním hypotéčního úvěru. Respektive jde o jednu z podmínek čerpání. Banky se tímto způsobem chrání před rizikem ztráty ceny zástavy.

Banky kladou na klienty specifické nároky. Například to, že pojištění nemovitostí musí být uzavřeno na tzv. reprodukční hodnotu nemovitosti s pojistnou částkou min. na výši poskytované hypotéky. Dalším požadavkem je doba trvání smlouvy na dobu trvání úvěru či dobu neurčitou. Je-li nemovitost (z důvodu nižšího odhadu) zajištěna dalšími nemovitostmi, musí být pojištěny všechny. Kolik by vás mohlo pojistné stát, vám vypočítá kalkulačka pro pojištění nemovitosti.

Bez pojištění nemovitosti hypotéku neuzavřete

Poskytovatelé hypotéčních úvěrů určují také rozsah pojistných rizik a zabývají se i takovými záležitostmi, jako jsou umístění nemovitosti a potenciální rizika. Je-li předmětem financování rozestavěná, rozsáhle rekonstruovaná či dosud nevzniklá nemovitost, pojišťovna si vyžádá také projektovou dokumentaci a uzavírá „pojištění nemovitosti ve výstavbě“. Klasické pojištění nemovitosti pak až po kolaudaci.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Shlédněte také

Návod: Jak sehnat hypotéku s nejnižším úrokem a nejvýhodnějšími podmínkami

Návod: Jak sehnat hypotéku s nejnižším úrokem a nejvýhodnějšími podmínkami

Internetové vyhledávače jsou skvělý vynález, který nám dává odpověď na každou otázku. Bohužel moc dobře …