Hypotéky jsou nejvyužívanější formou financování bydlení. Jejich popularita je stále vysoká a zejména v posledních letech jsou hypotéky oblíbené zejména díky nízkým úrokovým sazbám.
Ovšem vzhledem k blížící se účinnosti nového zákona o spotřebitelských úvěrech začínají banky zpřísňovat poskytování hypotečních úvěrů. Již v průběhu letošního léta některé bankovní domy například zastavily prodej hypoték bez dokládání příjmu a zpřísňují i ostatní pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů. Tento postup je součástí příprav na nový zákon o úvěrech, který klade velký důraz na posuzování úvěruschopnosti žadatele o hypotéku.
Úvěry bez dokládání příjmů přestanou
Již v létě zastavily prodej těchto úvěrů Hypoteční banka, ČSOB a Raiffeisenbank. Klienti těchto bank mají nadále možnost dokládat příjmy v podobě daňových paušálů a předschválené splátky. Hypoteční banka dokonce již neakceptuje ani budou příjmy z pronájmu. Rovněž Česká spořitelna již nemá ve své nabídce hypotéku bez dokládání příjmu.
Proce schvalování se může protáhnout
Banky budou muset v souladu s novým zákonem prokazovat důvěryhodné a relevantní dokumenty a informace, které klient předloží jako doklad o svém příjmu. Příjem musí být stabilní, dlouhodobý, udržitelný a hlavně doložitelný. Banky také začínají více nabízet výhodné úrokové sazby i na dlouhé fixace. Po účinnosti nového zákona totiž budou klienti moci v určitých situacích splatit hypotéku i v době fixace zcela zdarma. Banky si tak chtějí již nyní klienty zafixovat na delší dobu za stávajících podmínek – čili splacení v době fixace pouze s velmi výraznou sankcí za předčasné splacení.
Jak to bude s výší úroků
Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by úrokové sazby měly jít v dohledné době nahoru. Ovšem nový zákon může přinutit banky sazby navýšit. Záleží na připravenosti bank, zda bude schvalovací proces delší než dosud. Bude třeba i více dokumentů, což bude pro klienty znamenat hlubší prověrku jejich rodinné finanční situace. Zákon nařídí posoudit u klienta zejména schopnost splácet na základě porovnání příjmů a výdajů. V případě porušení povinnosti bude smlouva o úvěru neplatná a banka přijde o úrokové výnosy. Nízké úrokové sazby u hypoték, rostoucí ceny nemovitostí a fakt, že hypotéku dostanou i lidé, které banky dosud odmítaly, to vše zvyšuje riziko, že se zvýší počet klientů s problémy se splácením.