Domů / Finance / Oblíbenost platebních karet v ČR stále roste

Oblíbenost platebních karet v ČR stále roste

Placení kartou se u nás stalo zcela běžnou věcí. Podle bankovních statistik dnes má už každý Čech alespoň jednu až dvě platební karty, které využívá k placení větších nákupů. Průměrná částka platby kartou je údajně 770 Kč a bezkontaktní platby tvoří 67% všech transakcí.

ČR je bezkontaktní velmocí

V přepočtu na obyvatele v rámci Evropy podle statistik vedeme ve frekvenci i objemu plateb kartou. Na jedné straně to svědčí o tom, že Češi jsou v oblasti bankovnictví oproti jiným zemím velice přizpůsobiví a inovativní. Na druhé straně je to i zásluhou bank působících v ČR, které na rozdíl od bank zahraničních investovaly spoustu prostředků do zajištění vysoké hustoty bezkontaktních terminálů u obchodníků a poskytovatelů služeb.

Češi ovšem platí kartami raději na našem území, kdežto v zahraničí preferují stále hotovost. Při výběru z bankomatu však volí větší částky v porovnání s výběry doma.

V této souvislosti je zajímavý údaj, že v Česku bylo ke konci 1. čtvrtletí 2016 vydáno více než 11 miliónů platebních karet společnosti MasterCard a Visa. Z toho bylo téměř 9 miliónů karet bezkontaktních.

Další údaje ke konci letošního prvního čtvrtletí

  • kreditních karet bylo vydáno 2 012 348, z toho drtivá většina karet MasterCard
  • přes půl milionu služebních karet. Mezi tzv. byznys platební karty patří karty vydávané k firemním účtům právnických osob a fyzických osob – podnikatelů. Na prvním místě byly karty společnosti Visa, druhá byla MasteCard a třetí Diners Club
  • virtuálních karet bylo vydáno 72 443. Nejsou to fyzické plastové karty, ale existují jen jako záznam s číslem karty. Mohou být například vytištěny na papíře, vygenerované jako číslo v internetovém bankovnictví nebo vydané pomocí aplikace v mobilu
  • předplacených karet bylo na konci letošního června 51 259 kusů a všechny nesly logo MasterCard

Bankomaty

I když nejsou bankomaty v ČR pomyslně na každém kroku, bylo jich ke konci minulého roku čtyři a půl tisíce. Ke konci letošního prvního čtvrtletí se jejich počet snížil na 3 944.

Počet výběrů z bankomatů s kreditkou činí za r. 2015 celkem 5 850 985. Nejvíce utrácejí držitelé karet Diners, kteří utratí průměrně za jeden měsíc 8 197 Kč. Držitelé karet Visa „jen“ 4 553 Kč a u MasterCard karet to činí pouhých 2 361 Kč měsíčně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Shlédněte také

Plast je vynikající materiál nejen pro přepravky

Aby vnitrozemská i mezinárodní doprava fungovaly tak, jak mají, je potřeba zajistit mimo jiné i …