Domů / Doporučujeme / Jak na hypotéku po insolvenci

Jak na hypotéku po insolvenci

Jak na hypotéku po insolvenci

Získat hypotéku v dnešní době nemusí být vždy jednoduché. A už vůbec ne v situaci, kdy jste ukončili insolvenční řízení. Nevěšte však hlavu – i když cesta pro hypotéku v tomto případě může být obtížnější, rozhodně není nemožná. Poradíme vám, kdy a za jakých podmínek o hypotéku žádat, pokud je to právě váš případ.

S hypotékou v průběhu insolvence nepočítejte

Do insolvence se dostanete v případě, kdy jako dlužník nejste schopen dostát svých závazků. Vaše bonita v tomto případě není vysoká a pro banku se tak stáváte vysoce rizikovým klientem. Navíc jste vedeni v insolvenčním rejstříku, a to po dobu až pěti let po skončení insolvenčního řízení. S hypotékou v průběhu tedy moc nepočítejte.

Hypotéka po skončení insolvence

Vaše insolvenční řízení skončilo? Než poběžíte do banky pro hypotéku, počkejte. Hypoteční poradce je první člověk, kam by vaše kroky před žádostí o hypotéku měly vést. Ostřílený expert z oblasti hypoték vám nejlépe poradí, jak při žádosti po insolvenci postupovat.


S hypotečním specialistou projednejte všechny možné varianty, jak a kdy o hypotéku ve vašem případě zažádat.

Bankovní hypotéka

Jak už jsme zmínili, po skončení insolvence vám běží pětiletá lhůta, ve které jste dle zákona vedeni v insolvenčním rejstříku. Banky jsou velmi opatrné, počítejte tedy, že do té doby vaše žádost o hypotéku nebude jednoduchá.

Bankovní hypotéku je vhodné zvažovat nejdříve po 4 letech od ukončení insolvenčního řízení. Ve výjimečných případech po 3, dle banky. Při žádosti očekávejte bankovní znovuprověření vaší finanční situace. Banka bude velmi pečlivě řešit, z jakého důvodu k insolvenci vůbec došlo, jaké jsou vaše aktuální parametry k získání hypotéky a jak s penězi nakládáte.

Zajímat ji budou veškeré vaše výdaje a závazky, zda jste se opět zbytečně nezadlužovali.

Kvůli historii vám banka pravděpodobně sníží LTV, a to na maximálně na 60 %. Připravte se tedy na to, že 40 % budete muset dofinancovat z vlastních úspor, ručit další nemovitostí nebo sehnat spoludlužníka.

Mějte také na paměti, že pokud banka usoudí, že nejste schopni hypotéku splácet a odmítne vaši žádost, toto odmítnutí může mít nepříjemnou dohru.

Vaše neuznaná žádost bude propsána do registrů klientských informací. To můžou některé banky brát v potaz. Pokud však uplynulo více jak 5 let a jste schopni splnit běžné podmínky pro poskytnutí hypotéky, měli byste hypotéku s pomocí hypotečního poradce získat. Vše je ovšem velmi individuální a banky si upravují své vlastní podmínky, jak ke klientům po insolvenci přistupovat.

Další možností, jak o hypotéku po insolvenci žádat, je formou nebankovních institucí.

Nebankovní hypotéka po insolvenci

Nebankovní hypotéka po insolvenci je další z variant, jak na hypotéku dosáhnout. Podmínky nebankovních institucí nejsou vždy tak přísné jako u bank, vyberou si to však v podobě velmi vysokých úroků a poplatků.

Spolužadatel o hypotéku

Spolužadatel o hypotéku po insolvenci je poslední možnou cestou k vlastnímu bydlení. Pokud to lze, můžete se obrátit na svoje nejbližší. Podmínkou pro čerpání musí být, že daná osoba nesmí být vedena jako dlužník v insolvenčním rejstříku.

Zdroj obrázku: Vitaliy Krasovskiy / Shutterstock.com

Shlédněte také

Plast je vynikající materiál nejen pro přepravky

Aby vnitrozemská i mezinárodní doprava fungovaly tak, jak mají, je potřeba zajistit mimo jiné i …