Domů / Novinky / Virtuální sídla pro OSVČ – ideální volba nejen pro začínající podnikatele

Virtuální sídla pro OSVČ – ideální volba nejen pro začínající podnikatele

Níže se dočtete o hlavních přednostech a úskalích virtuálních sídel pro OSVČ. Sepsali jsme pro Vás několik důvodů, proč by si osoba samostatně výdělečně činná měla virtuální kancelář zřídit a pro koho je přesně určena. Představíme Vám hlavní rozdíly mezi skutečnými a virtuálními sídly.

Virtuální sídla pro OSVČ jsou stále oblíbenější

Od roku 2009, kdy občanský zákoník umožnil fungování virtuálních sídel, se těší mezi podnikateli čím dál tím větší oblibě. V letošním roce se počet virtuálních adres v České republice vyšplhal na 200. Na nich má pak více než 64 tisíc firem své sídlo. Přečtěte si také, kde jsou nejoblíbenější virtuální sídla v České republice a kolik na nich sídlí firem.

Volba korektního poskytovatele virtuální kanceláře je pro podnikatele klíčová, protože se od ní bude odvíjet kvalita poskytovaných služeb. Poskytovatel do značné míry ovlivní i to, jak bude podnikatel hodnocen úřady a obchodními partnery. Zprostředkovatelé, kteří pod sebou mají tisíce firem a zajišťují pro ně jen základní služby, nepůsobí tak profesionálně a důvěryhodně, což se může v konečném důsledku odrážet i na pověsti jednotlivých podnikatelů.

PRO KOHO JSOU VIRTUÁLNÍ SÍDLA URČENA:

Virtuální sídlo je vhodné pro každou fyzickou osobu – podnikatele, který k výkonu své práce skutečnou kancelář nepotřebuje (daňový či finanční poradce, IT vývojář a jiné). Sídla na virtuální adrese představují nižší finanční zatížení než fyzická sídla, a proto tato varianta představuje úsporu peněz. Některé osoby samostatně výdělečně činné jsou motivovány i vidinou sídla na prestižní adrese. Virtuální sídlo je také ideální volbou pro osoby, které z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí podnikat na adrese trvalého pobytu.

FUNKCE VIRTUÁLNÍHO SÍDLA:

· Pronájem zasedacích místností.

· Přeposílání korespondence a zásilek.

· Vyřizování telefonických hovorů a přijímání návštěv.

· Někteří poskytovatelé nabízejí také doplňkové služby jako:

 • Zastupování na úřadech.
 • Tichý společník.
 • Virtuální asistentka.
 • Notářské a právní služby.
 • Personální a mzdová agenda.

Rozdíl mezi skutečným a virtuálním sídlem

Podnikatelé mohou mít sídlo na adrese svého trvalého pobytu. Mohou si pronajmout kancelář či provozovnu, nebo zvolit virtuální sídlo.

 

Skutečné sídlo

VLASTNÍ ADRESA

 • Řešení pro začínající podnikatele, kteří nemají dostatek finančních prostředků, aby mohli platit za pronájem skutečného sídla, nebo poskytování virtuálního sídla.
 • V případě vlastní trvalé adresy nemusí mít podnikatel žádné povolení.
 • Nevýhodou je, že v takovém případě podnikatelé nemají pracovní život oddělený od osobního a mohou je na této adrese vyhledávat klienti i obchodní partneři.
 • V porovnání s dalšími dvěma variantami může tato působit neprofesionálně a nebude vzbuzovat takovou důvěru.

KANCELÁŘ / PROVOZOVNA

 • Profesionální, ale mnohdy velmi drahá varianta.
 • Oproti sídlu firmy na adrese trvalého pobytu je výhodou, že podnikatelé mohou úředníky, obchodní partnery i zákazníky přijímat přímo v místě, kde podnikají.
 • Nevýhodou je administrativa spojená se stěhováním a jinými změnami.

Virtuální sídlo

 • Profesionální a finančně nenáročná varianta.
 • Možnost sídla na prestižní adrese.
 • Výhodou je, že poskytovatelé virtuálních sídel nabízejí i řadu doplňkových služeb, které Vám mohou usnadnit práci a šetřit čas.
 • Podnikatelé díky této variantě oddělí soukromý život od pracovního a ušetří tisíce korun za pronájem kanceláře či provozovny.

Hlavní výhody a nevýhody virtuálního sídla

Výhody

FINANČNÍ ÚSPORA

V porovnání s pronájem kanceláře či provozovny představuje zřízení virtuálního sídla nízké počáteční investice a úsporu nákladu. Podnikatel ani nemusí nijak investovat do zařizování či rekonstrukce kanceláře.

PRESTIŽ

Při obchodování s významnými či zahraničními obchodními partnery může sídlo firmy na lukrativní adrese podnikateli pomoci.

ROZDĚLENÍ SOUKROMÝCH A PODNIKATELSKÝCH AKTIVIT

Virtuální sídla jsou ideální variantou pro ty, kdo nechtějí podnikat u sebe doma a zároveň se chtějí vyhnout vysokému měsíčnímu nájmu za kancelář.

Nevýhody

ŠPATNĚ ZVOLENÝ POSKYTOVATEL

Od volby poskytovatele se odvíjí to, jaké služby pro Vás bude schopen zajistit a jak kvalitní budou. Někteří poskytovatelé virtuálních sídel mají na své adrese už tisíce firem, což nepůsobí profesionálně a mohlo by se to odrážet na tom, jak budete jako podnikatel vnímaný obchodními partnery či zákazníky. Podívejte se, jak to vypadá na adrese s nejvyšším počtem virtuálních kanceláří.

NEŽÁDOUCÍ POZORNOST FINANČNÍHO ÚŘADU

Od roku 2016 má finanční správa ustanovenou celostátní působnost, a tak před úřady podnikatel neuteče ani pokud si sídlo zřídí v jiném městě, než reálně podniká.

Přesto, že virtuální sídla jsou legální, mohou přitahovat nechtěnou pozornost finančních úřadů. Více než 44 % všech nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty má virtuální kancelář. Z toho důvodu vzbuzují virtuální sídla u úřadů nedůvěru a v případě pochybností jednotlivé firmy pečlivě kontrolují.

Výše jste se mohli dočíst o hlavních rozdílech mezi skutečnými a virtuálními sídly. Teď také víte, jaké výhody Vám může zřízení virtuálního sídla přinést a jaká sebou nese úskalí. Jedním z nejdůležitějších faktorů je výběr kvalitního poskytovatele, a proto si s výběrem dejte vždy záležet a raději si připlaťte, abyste měli jistotu, že na oplátku dostanete kvalitní služby.

Pokud byste si vybírali mezi dvěma finančními poradci, kteří poskytují srovnatelné služby, a jeden z nich by sídlil na virtuální adrese, mělo by na Vaše rozhodnutí vliv?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Shlédněte také

Plast je vynikající materiál nejen pro přepravky

Aby vnitrozemská i mezinárodní doprava fungovaly tak, jak mají, je potřeba zajistit mimo jiné i …