Níže se dočtete o hlavních přednostech a úskalích virtuálních sídel pro OSVČ. Sepsali jsme pro Vás několik důvodů, proč by si osoba samostatně výdělečně činná měla virtuální kancelář zřídit a pro koho je přesně určena. Představíme Vám hlavní rozdíly mezi skutečnými a virtuálními sídly.
Virtuální sídla pro OSVČ jsou stále oblíbenější
Od roku 2009, kdy občanský zákoník umožnil fungování virtuálních sídel, se těší mezi podnikateli čím dál tím větší oblibě. V letošním roce se počet virtuálních adres v České republice vyšplhal na 200. Na nich má pak více než 64 tisíc firem své sídlo. Přečtěte si také, kde jsou nejoblíbenější virtuální sídla v České republice a kolik na nich sídlí firem.
Volba korektního poskytovatele virtuální kanceláře je pro podnikatele klíčová, protože se od ní bude odvíjet kvalita poskytovaných služeb. Poskytovatel do značné míry ovlivní i to, jak bude podnikatel hodnocen úřady a obchodními partnery. Zprostředkovatelé, kteří pod sebou mají tisíce firem a zajišťují pro ně jen základní služby, nepůsobí tak profesionálně a důvěryhodně, což se může v konečném důsledku odrážet i na pověsti jednotlivých podnikatelů.
PRO KOHO JSOU VIRTUÁLNÍ SÍDLA URČENA:
Virtuální sídlo je vhodné pro každou fyzickou osobu – podnikatele, který k výkonu své práce skutečnou kancelář nepotřebuje (daňový či finanční poradce, IT vývojář a jiné). Sídla na virtuální adrese představují nižší finanční zatížení než fyzická sídla, a proto tato varianta představuje úsporu peněz. Některé osoby samostatně výdělečně činné jsou motivovány i vidinou sídla na prestižní adrese. Virtuální sídlo je také ideální volbou pro osoby, které z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí podnikat na adrese trvalého pobytu.
FUNKCE VIRTUÁLNÍHO SÍDLA:
· Pronájem zasedacích místností.
· Přeposílání korespondence a zásilek.
· Vyřizování telefonických hovorů a přijímání návštěv.
· Někteří poskytovatelé nabízejí také doplňkové služby jako:
- Zastupování na úřadech.
- Tichý společník.
- Virtuální asistentka.
- Notářské a právní služby.
- Personální a mzdová agenda.
Rozdíl mezi skutečným a virtuálním sídlem
Podnikatelé mohou mít sídlo na adrese svého trvalého pobytu. Mohou si pronajmout kancelář či provozovnu, nebo zvolit virtuální sídlo.
Skutečné sídlo
VLASTNÍ ADRESA
- Řešení pro začínající podnikatele, kteří nemají dostatek finančních prostředků, aby mohli platit za pronájem skutečného sídla, nebo poskytování virtuálního sídla.
- V případě vlastní trvalé adresy nemusí mít podnikatel žádné povolení.
- Nevýhodou je, že v takovém případě podnikatelé nemají pracovní život oddělený od osobního a mohou je na této adrese vyhledávat klienti i obchodní partneři.
- V porovnání s dalšími dvěma variantami může tato působit neprofesionálně a nebude vzbuzovat takovou důvěru.
KANCELÁŘ / PROVOZOVNA
- Profesionální, ale mnohdy velmi drahá varianta.
- Oproti sídlu firmy na adrese trvalého pobytu je výhodou, že podnikatelé mohou úředníky, obchodní partnery i zákazníky přijímat přímo v místě, kde podnikají.
- Nevýhodou je administrativa spojená se stěhováním a jinými změnami.
Virtuální sídlo
- Profesionální a finančně nenáročná varianta.
- Možnost sídla na prestižní adrese.
- Výhodou je, že poskytovatelé virtuálních sídel nabízejí i řadu doplňkových služeb, které Vám mohou usnadnit práci a šetřit čas.
- Podnikatelé díky této variantě oddělí soukromý život od pracovního a ušetří tisíce korun za pronájem kanceláře či provozovny.
Hlavní výhody a nevýhody virtuálního sídla
Výhody
FINANČNÍ ÚSPORA
V porovnání s pronájem kanceláře či provozovny představuje zřízení virtuálního sídla nízké počáteční investice a úsporu nákladu. Podnikatel ani nemusí nijak investovat do zařizování či rekonstrukce kanceláře.
PRESTIŽ
Při obchodování s významnými či zahraničními obchodními partnery může sídlo firmy na lukrativní adrese podnikateli pomoci.
ROZDĚLENÍ SOUKROMÝCH A PODNIKATELSKÝCH AKTIVIT
Virtuální sídla jsou ideální variantou pro ty, kdo nechtějí podnikat u sebe doma a zároveň se chtějí vyhnout vysokému měsíčnímu nájmu za kancelář.
Nevýhody
ŠPATNĚ ZVOLENÝ POSKYTOVATEL
Od volby poskytovatele se odvíjí to, jaké služby pro Vás bude schopen zajistit a jak kvalitní budou. Někteří poskytovatelé virtuálních sídel mají na své adrese už tisíce firem, což nepůsobí profesionálně a mohlo by se to odrážet na tom, jak budete jako podnikatel vnímaný obchodními partnery či zákazníky. Podívejte se, jak to vypadá na adrese s nejvyšším počtem virtuálních kanceláří.
NEŽÁDOUCÍ POZORNOST FINANČNÍHO ÚŘADU
Od roku 2016 má finanční správa ustanovenou celostátní působnost, a tak před úřady podnikatel neuteče ani pokud si sídlo zřídí v jiném městě, než reálně podniká.
Přesto, že virtuální sídla jsou legální, mohou přitahovat nechtěnou pozornost finančních úřadů. Více než 44 % všech nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty má virtuální kancelář. Z toho důvodu vzbuzují virtuální sídla u úřadů nedůvěru a v případě pochybností jednotlivé firmy pečlivě kontrolují.
Výše jste se mohli dočíst o hlavních rozdílech mezi skutečnými a virtuálními sídly. Teď také víte, jaké výhody Vám může zřízení virtuálního sídla přinést a jaká sebou nese úskalí. Jedním z nejdůležitějších faktorů je výběr kvalitního poskytovatele, a proto si s výběrem dejte vždy záležet a raději si připlaťte, abyste měli jistotu, že na oplátku dostanete kvalitní služby.
Pokud byste si vybírali mezi dvěma finančními poradci, kteří poskytují srovnatelné služby, a jeden z nich by sídlil na virtuální adrese, mělo by na Vaše rozhodnutí vliv?