Domů / Doporučujeme / Jak si vybrat osobní účet v bance a kolik peněz na něm mít?

Jak si vybrat osobní účet v bance a kolik peněz na něm mít?

Jak si vybrat osobní účet v bance a kolik peněz na něm mít?Bankovní účet má dnes téměř každý dospělý, často jím disponuje už třináctileté dítě. Je to dobře, aspoň se odmala učí hospodařit se svými penězi. Mnozí lidé ovšem ani v dospělosti pořádně nevědí, jak si vybrat dobrý osobní účet a především jak hospodařit s částkou, kterou na něm budou uchovávat.

Běžný účet dnes nabízí prakticky každá bankovní instituce. Spousta z nich vám ho dá úplně zdarma, takže pokud platíte za příchozí a odchozí platby nebo třeba výběry z bankomatu, něco je určitě špatně. Ačkoliv se vám částky mohou zdát minimální, když si zařídíte bankovní účet zdarma, můžete ušetřit až dva tisíce korun za rok. Některé banky nezpoplatňují ani výběry v zahraničí a vkládání hotovosti. Veškeré poplatky jsou tedy prvním kritériem, které byste měli zkoumat. A jaká jsou ta další?

V dnešní době je běžný přístup z mobilu

Jsme zvyklí mít přes telefon o všem přehled a to by mělo platit i u bankovního účtu. Zjistěte si tedy, která banka má propracovanou webovou i mobilní aplikaci. A co potřebujete k online přihlášení? Někdy je nezbytný speciální certifikát, což je sice bezpečné, ale často spíš na obtíž – nelze se přihlásit jen tak odkudkoliv.

Mobilní bankovní aplikace by určitě měla podporovat QR platby, které umožňují načíst platební údaje z QR kódu, abyste je nemuseli ručně vypisovat. Užitečná je také funkce, díky níž nemusíte znát číslo bankovního účtu příjemce. Stačí vědět jeho telefonní číslo, pak mu přijde SMS zpráva a on si nechá peníze převést na svůj libovolný účet vedený v ČR.

Velké úrokové sazby nečekejte

Úrokové sazby na běžných účtech se pohybují v řádech setin procenta. Je to docela směšné, ale přesto jsou banky, které vám nabídnou aspoň o trochu více. Někdy poskytují vyšší úrok jako odměnu při splnění některých podmínek. Úrok je tedy docela důležitý, nicméně asi ne hlavní položkou ke zvážení. Chcete-li alespoň trochu spořit, zařiďte si vedle osobního ještě spořicí účet, případně popřemýšlejte o nějaké efektivnější investici peněz. Ani spořicí účty totiž nepatří mezi nejvýnosnější bankovní produkty.

Na běžném účtu nemáte mít statisíce

S tím, že úroky na osobním účtu bývají téměř nulové, souvisí i další pravidlo, které spousta lidí nebere na zřetel. Osobní účty nemají sloužit k tomu, abyste na nich uchovávali statisíce korun. Naopak by na nich mělo zůstávat jen minimum vašich financí – pár desetitisíců pro nečekané výdaje a další platby.

Kolik si nechávat na osobním účtu samozřejmě není možné obecně říci. Mělo by to být tolik, abyste z částky byli schopní pokrýt měsíční výdaje na živobytí a případně něco navíc, kdyby se třeba rozbila pračka. Jiná je situace, kdy se chystáte něco si koupit. To si na běžném účtu klidně šetřete větší peníze.

Pokud si zbytek finančních prostředků dáváte na spořicí účet, odkud je kdykoliv můžete vybrat, není to až takový problém. Jenže jestli je máte někde vázané (termínovaný vklad, podílové fondy aj.), jediným řešením v případě nenadálých výdajů by pak byla půjčka online na mBank.sk či u jiné finanční instituce. V takovém případě si tedy raději nechávejte na účtu dostatečnou rezervu, ať si nemusíte půjčovat.

Bezkontaktní platby kartou jsou samozřejmostí

S příchodem bezkontaktních platebních karet, které není potřeba zastrkávat do platebních terminálů a do 500 Kč nevyžadují ani PIN kód, roste obliba plateb kartou. Určitě je to pohodlnější a rychlejší, nicméně platební karty jsou hodně zrádné. Když fyzicky nevidíte, kolik peněz mizí, obvykle více utrácíte. Proto je dobré mít výše zmiňovanou mobilní aplikaci, v níž si ihned ověříte, kolik peněz vám ještě zbývá. Je to, jako kdybyste se podívali do peněženky. Přesně tím totiž osobní účet je – vaší elektronickou peněženkou.

Shlédněte také

Plast je vynikající materiál nejen pro přepravky

Aby vnitrozemská i mezinárodní doprava fungovaly tak, jak mají, je potřeba zajistit mimo jiné i …