Domů / Doporučujeme / Hypotéky levnější již nebudou

Hypotéky levnější již nebudou

Ceny bytů, zvláště pak v Praze, stále rostou a je jich stále nedostatek. Tento fakt potvrzují nejen realitní makléři, ale neuvěřitelný růst cen se projevil i na tvrdých statistických datech. Průměrná cena za m² u bytu v Praze nyní prolomila hranici 76 tisíc. Jen pro zajímavost, v exkluzivních místech Prahy 1 se cena dotlačila téměř k 150 tisícům za m² a na trojce, kde ceny byly vždy “lidové” se přehoupla přes 86 tisíc za m². Jak se tento fakt projeví na cenách hypoték?

Jak jsou na tom nyní ceny hypoték?

Na začátku se pojďme podívat do blízké minulosti. Na podzim loňského ruku dosáhly hypotéky úrokového dna a byly pro žadatele velmi výhodné. Tato situace byla velmi příznivá dokonce i pro koupi či prodej bytů v Praze, kde jde o vyšší finanční částky. Index nabídkových sazeb GOFI 70 totiž tehdy klesl až na 1,85 %. Historického minima dosáhl i index GOFI 85, který se zastavil těsně nad 2 procenty. Dokonce i index GOFI 100, kde si banky mohou diktovat, prolomil hranici 3 %. Uběhl rok a sazby se opět postupně navyšují. U 70% hypoték vzrostly o 4 desetiny bodu, u úvěrů do 85 % LTV o celé procento. Oblíbené hypotéky, jež financovaly 100 % nákupu nemovitosti, díky intervenci České národní banky, které chtěla chránit žadatele před rizikovými hypotékami, téměř z hypotečního trhu vymizely.

Hypotéky levnější již nebudou
Rezidenční projekt – Prosek Park na Praze 9 – X. a XII. etapa.

Sazby hypoték stále rostou, proč?

Důvody, které v uplynulých měsících částečně zvedly ceny hypoték, jsou regulace hypoték v pásmu mezi 80 – 90 % LTV a navyšování sazeb na mezibankovním trhu. Jednoduše řečeno, peníze na vstupu bankám za poslední rok zdražily a to například v případě 3letých fixací téměř na 4násobek. V oblasti hypoték se nyní toto zdražení „peněz“ na štěstí promítlo relativně málo a stále je příznivá situace pro koupi či prodej rodinných domů i bytů, zvláště pak, kdy ceny hypoték do budoucna rozhodně porostou. Ke slovu přijde také plánované navýšení úrokových sazeb ČNB, což bude přinejmenším vhodnou záminkou pro další navýšení hypotečních sazeb. Zajímavý názor, který zastávají mnozí odborníci, jež se pohybují na finančních trzích, je i přímá závislost sazby hypoték na dluzích státu, res. se státními dluhopisy. Hypoteční sazby se totiž odvíjí od výnosů státních dluhopisů na finančních trzích.

Hypotéky levnější již nebudou
Rezidenční projekt – Nad Přehradou na Praze 10 – V. etapa.

Získat výhodnou hypotéku s nízkou úrokovou sazbou vám pomůže i společnost FINEP. Díky své silné pozici na trhu s nemovitostmi má velmi dobré vztahy s finančními institucemi a svým klientům umí vyjednat velmi zajímavé podmínky.

Shlédněte také

Plast je vynikající materiál nejen pro přepravky

Aby vnitrozemská i mezinárodní doprava fungovaly tak, jak mají, je potřeba zajistit mimo jiné i …