Domů / Doporučujeme / Pronájem bytu v Olomouci si zajistěte co nejdříve – činže se mohou brzy vrátit ke svému „obvyklému“ růstu!

Pronájem bytu v Olomouci si zajistěte co nejdříve – činže se mohou brzy vrátit ke svému „obvyklému“ růstu!

Pronájem bytu v Olomouci si zajistěte co nejdříve – činže se mohou brzy vrátit ke svému „obvyklému“ růstu!

Jestliže sháníte pronájem bytu v Olomouci, měli byste si možná pospíšit. Ptáte se proč? Aktuálně zde najdete více než 400 volných bytů. Nabídka by sice s ohledem na velikost města mohla být lepší, ale není to tak zlé. Horší už je to s činžemi, které majitelé požadují. Ty bohužel patří mezi nejvyšší v republice. Říkáte si, že není proč spěchat, když je to drahé už nyní? Myslíte, že to pro zájemce o bydlení už horší být nemůže? Omyl! Nájemné sice v posledním roce stagnuje a ani pořizovací ceny bytů nerostou tak závratným tempem jako donedávna, avšak děje se tak takřka výhradně z důvodu pandemické krize. Kvůli ní řada lidí přišla o práci a mnoho dalších nemá své zaměstnání jisté. Jakmile se situace dostane více méně do normálu a ekonomika se opět naplno rozjede, mohou nemovitosti zase zdražovat rychleji a spolu s tím se ke svému růstu vrátí také činže! Kde najdete nájemní byt nejsnadněji? A existuje způsob, jak učinit bydlení dostupnějším?

Pronájem bytu jako dočasné řešení?

Bydlení v nájmu je v České republice stále tak trochu na vedlejší koleji. Jen málokdo ho považuje za smysluplné a trvalé řešení své bytové situace. Nejčastěji ho využívají lidé migrující do větších měst za prací nebo také studenti. Téměř vždy ho však vnímají jen jako „dočasné“. Možná i vás přivádí do Olomouce nabídka zaměstnání nebo studium a jste tak v totožné situaci jako řada dalších. Hledáte pronájem. Přiznejme si však, že když se chce člověk někde usadit natrvalo, bude spíše přemýšlet o tom, že si nějakou nemovitost koupí. Vlastnické bydlení je u nás zkrátka hluboce zakořeněno a poměry se mění jen pozvolna. Svou roli v těchto změnách ale ve většině případů nehraje svobodné rozhodnutí, nýbrž stále vyšší a vyšší pořizovací ceny tuzemských nemovitostí. Kdo si je nemůže dovolit, končí často proti své vůli v nájmu. A zdá se, že takových lidí bude postupně přibývat.

Hledejte na realitních portálech!

Přicházíte do Olomouce za prací, hodláte studovat na zdejší univerzitě, nebo vás do tohoto úžasného města plného historických památek přivádí něco docela jiného? Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, zřejmě jste se rozhodli najít si nájemní byt. V případě studenta je to zcela pochopitelné. Pokud však do města přicházíte pracovat, mohou vás k takovému rozhodnutí vést především dva důvody. První je ten, že zkrátka nevíte, zda vám bude nové zaměstnání vyhovovat a zda se v Olomouci nakonec usadíte. Kupovat nemovitost by tedy bylo přinejmenším předčasné. Druhým důvodem však může být vaše finanční situace. Pokud není zrovna „růžová“, o vlastní střeše nad hlavou asi uvažovat ani nemůžete a začnete se rovnou rozhlížet na trhu s nájemním bydlením. A jak na to? Nejlépe učiníte, když navštívíte některý z internetových realitních portálů. Na takových webech bývá nabídka nejširší a také nejpřehlednější! Hledání vám nebude trvat dlouho.

Výběr z nabídky bytů v Olomouci (04/2021)

DispozicePodlahová plochaLokalitaDetailyNájemné
1+kk30 m2Kavaleristů – HodolanyEnergeticky úsporné7 500 Kč
1+134 m2Třída MíruPanel, zařízeno7 500 Kč
2+kk45 m2Denisova (centrum)Podkrovní10 000 Kč
2+173 m2Divišova – BělidlaCihla, 3. podlaží12 000 Kč
3+kk79 m2Generála PíkyTerasa16 000 Kč
3+196 m2Aksamitova (centrum)Po rekonstrukci20 000 Kč

Rostou ceny, stoupat bude i nájemné!

Nepolevující zájem lidí o nemovitosti ruku v ruce s nedostatečnou výstavbou vede k neustálému růstu cen. Dražší byty logicky ovlivňují také výši nájemného. Přestože se právě v Olomouci v loňském roce přece jen stavělo více než jinde v republice, k uspokojení poptávky ani k zastavení cenového růstu to zdaleka nestačí. S hospodářským oživením, které s končící pandemií bezesporu přijde, může toto zdražování rezidenčních nemovitostí ještě zrychlit. Co to udělá s nájmy? Zkuste si tipnout! Klesat jistě nebudou. Pokud to s hledáním nájemního bytu myslíte vážně, na nic nečekejte a zajistěte si bydlení za aktuálních podmínek. Nějakou úsporu, byť dočasnou, vám to nepochybně přinese.

Stavět, stavět a zase stavět!

Jestliže je poptávka po bydlení dlouhodobě vysoká a nedaří se ji uspokojit, existuje zřejmě jen jedno spolehlivé řešení. Je jím podstatně rozsáhlejší bytová výstavba. Faktem je, že se celá řada developerů v posledních letech dala s vidinou zajímavých zisků „s chutí do práce“ a obohatila tuzemský realitní trh o mnoho nových projektů. Řekněme si však narovinu, že to ani zdaleka nestačí. Za podmínek, které u nás panují, se ovšem nelze divit, že potřebných realitních projektů přibývá stále o poznání méně, než je žádoucí. Povolovací procesy, které jsou s výstavbou spojeny, patří v České republice k vůbec nejdelším a nejkomplikovanějším a to v celosvětovém srovnání! Situaci by mohl výrazně zlepšit nový stavební zákon. Na jeho finální podobě se však zatím naši poslanci ne a ne shodnout. Prozatím to tedy vypadá, že bydlení bude zdražovat i nadále. A to jak vlastnické, tak nájemní.

Čeho je dostatek, to nebývá drahé!

V tržních podmínkách zpravidla platí poměrně jednoduché a logické zákonitosti. Čeho je na trhu dostatek, to obvykle nebývá předražené. Proč by to s bydlením mělo být jinak? Než se začne o poznání více stavět a než nové byty vysokou poptávku pozvolna uspokojí, budou rezidenční nemovitosti extrémně drahé. A činže? Kdo draze kupuje, chce také draze pronajímat! Zásadní změny k lepšímu nelze očekávat dříve než za takových 5 – 10 let a to ještě jen v tom případě, že nový stavební zákon budování skutečně výrazně urychlí. Znáte to, boj s byrokracií není snadný. Na nic proto nečekejte a svůj pronájem si najděte co nejdřív!

Vnímáte pronájem jako dočasné řešení situace? Nebo jste vzhledem k vašim finančním možnostem smířeni s tím, že si vlastní byt možná nikdy nepořídíte?

Shlédněte také

Plast je vynikající materiál nejen pro přepravky

Aby vnitrozemská i mezinárodní doprava fungovaly tak, jak mají, je potřeba zajistit mimo jiné i …