Domů / Doporučujeme / Zvýšení platu: Jaké argumenty uvést a čeho se vyvarovat?

Zvýšení platu: Jaké argumenty uvést a čeho se vyvarovat?

 

Zvýšení platu: Jaké argumenty uvést a čeho se vyvarovat?Chtěli byste dostat přidáno, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám, jaké argumenty při žádosti o zvýšení platu uvést a čemu se vyvarovat.

Argumenty, se kterými máte šanci uspět

Ať už jste účetní, nástrojař nebo IT specialista, otázka zvýšení platu je vždy citlivé téma. Každý zaměstnavatel slyší na jiné argumenty. Nicméně existuje několik osvědčených, se kterými byste měli uspět:

 • Dosáhli jste nedávno pozitivních výsledků?
 • Dostali jste na starost více svěřených úkolů?
 • Přispěli jste k nárůstu zisku firmy?
 • Získali jste důležitého klienta?
 • Zvýšili jste si kvalifikaci?

Uveďte tyto argumenty na schůzce, kde budete žádat o zvýšení platu! Pokud jste dostali zajímavou pracovní nabídku a jste si svým přínosem pro firmu jistí, můžete ji při vyjednávání o zvýšení platu také zmínit. Tím dáte zaměstnavateli najevo, že vás může ztratit.

Čeho byste se měli vyvarovat?

Dejte si pozor na argumenty, které nesouvisejí s vaší prací a úspěchem. Uváděním níže vypsaných důvodů byste si mohli spíše uškodit. Vyhněte se větám typu:

 • “Na trhu práce panuje nízká nezaměstnanost…”,
 • “Pracuji zde už 5 let a tak bych byl/a rád/a…”,
 • “Na internetu jsem objevil/a inzerát, ve kterém nabízíte stejnou pozici, ale za vyšší plat!”,
 • “Protože kolegové dostali přidáno…”,
 • “Firmě se daří…”,
 • “S partnerem/kou plánujeme svatbu…”

Nechcete přeci vašeho nadřízeného zahánět do kouta nebo v něm vyvolávat nepříjemné pocity. Představte si sami sebe v jeho roli. Přesvědčili by vás výše uvedené argumenty? Cítili byste se dobře, pokud byste je měli vyslechnout?

Kdy si říct o zvýšení platu a jak na to?

Pokud máte připravené argumenty, vyberte správný okamžik, kdy si o zvýšení platu říct. Tím může být:

 • bilanční pohovor, kdy váš šéf hodnotí vaše výsledky,
 • doba, ve které jste dosáhli většího úspěchu.

Dejte si pozor na to, aby byl váš nadřízený v dobré náladě. Pokud víte, že má před sebou důležité jednání, setkání odložte. Pamatujte na to, že by se schůzka měla týkat pouze zvýšení platu. V opačném případě by se toto téma mohlo zamluvit, nebo by na něj mohlo zbýt málo času.

Nezapomeňte si před meetingem stanovit hranici, pod kterou nepůjdete. Rozmyslete si, co je pro vás reálné. Může se stát, že zaměstnavatel vám bude chtít přidat, ale bude za to něco požadovat (např. více práce). Troufnete-li si na větší zodpovědnost, můžete sami něco nabídnout. Udělejte to však až v momentě, kdy uvidíte na druhé straně neochotu. Zvykem je říkat si o 5 až 10 % současného platu navíc. U vyšší odpovědnosti však můžete požadovat i více.

O schůzku byste měli nejprve požádat. Buď osobně, nebo po e-mailu. Záleží na zvyku a velikosti firmy. Uvědomte si, že jdete vyjednávat, ne se dohadovat. Zeptejte se šéfa, jak je s vaší prací spokojený. Poté uveďte důvody zvýšení platu.

Co dělat, když to nevyjde?

Nevyjde-li vám zaměstnavatel vstříc, nevyhrožujte odchodem nebo snížením pracovního výkonu! Nezapomínejte na to, že vyjednáváte o zvýšení platu s člověkem, se kterým jste denně v kontaktu a je ve vašem zájmu s ním udržet dobré vztahy.

Neuspějete-li a leží-li vám otázka peněz neustále v hlavě, proberte s vedením důvody

nevyhovění vaší žádosti a případné nastavení cílů, díky nimž na vyšší plat dosáhnete v budoucnosti. Někdy je řešením přijetí alternativy (resp. určitého benefitu – například vzdělávacích kurzů).

Zdroj: zpravy.aktualne.cz, forbes.cz

Shlédněte také

Jak si co nejlépe poradit s výběrem bytového textilu? Inspirujte se barvou roku

Nevíte, jak změnit vzhled domácnosti? Velký rozdíl udělá i výměna bytového textilu. Z toho důvodu …