Na konci loňského roku začal platit nový zákon týkající se nebankovních půjček. V souvislosti s ním došlo k úpravě stávajících poměrů v poskytování úvěrů jak fyzických osobám, tak i institucím. Stát si od této zákonné úpravy slibuje především odpovědnější přístup k půjčování peněz ze strany finančních institucí. S tím ovšem souvisí i zvýšení finanční gramotnosti veřejnosti. V čem vlastně změna zákona tkví a existují ještě nějaké výhodné půjčky pro problémové klienty?
Jen tak už někdo nepůjčí
Zhruba před nějakými 5 lety zažilo nebankovní půjčování doslova boom. Finanční prostředky byly nabízeny spoustou malých společností, a to hlavně online na internetu. Není se vůbec čemu divit, že mezi těmito poskytovateli byla i spousta podvodníků, kteří vymámili z lidí velké množství finančních prostředků. V současnosti už může poskytovat půjčky pouze taková společnost, která má minimální finanční kapitál ve výši 20 000 000 korun. Dále se v zákoně hovoří o vzdělání osob nabízejících nebankovní půjčky. Musí mít minimálně maturitní vysvědčení, případně praxi v oboru v délce trvání minimálně třech let.
I žadatel má vykazovat dostatečnou bonitu
I ze strany žadatele ale není možné, aby si půjčil za předpokladu, že na sobě bude mít ještě několik dalších nesplacených úvěrů z minulosti. Také nebankovní společnosti si budou vybírat, kdo od nich může peníze získat a jaké osoby naopak nemají šanci. Podle nového zákona si nemohou dovolit nabídnout své služby lidem s minimální bonitou. I půjčka před výplatou tak je z pohledu podmínek získání o něco složitější.
Nezávislé porovnání se vždy vyplatí
Jestliže potřebujete peníze co možná nejrychleji nebo by se vám hodila konsolidace půjček, nejprve si nabídky jednotlivých společností pečlivě porovnejte. Na internetu existuje spousta nezávislých srovnávačů, jež takovéto služby nabízejí. Podívejte se především na výši přeplatku, RPSN, dobu splatnosti a některé další důležité charakteristiky půjčky.