Domů / Finance / Poskytování hypoték bude přísnější

Poskytování hypoték bude přísnější

Hypotéky jsou nejvyužívanější formou financování bydlení. Jejich popularita je stále vysoká a zejména v posledních letech jsou hypotéky oblíbené zejména díky nízkým úrokovým sazbám.

Ovšem vzhledem k blížící se účinnosti nového zákona o spotřebitelských úvěrech začínají banky zpřísňovat poskytování hypotečních úvěrů. Již v průběhu letošního léta některé bankovní domy například zastavily prodej hypoték bez dokládání příjmu a zpřísňují i ostatní pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů. Tento postup je součástí příprav na nový zákon o úvěrech, který klade velký důraz na posuzování úvěruschopnosti žadatele o hypotéku.

Úvěry bez dokládání příjmů přestanou

Již v létě zastavily prodej těchto úvěrů Hypoteční banka, ČSOB a Raiffeisenbank. Klienti těchto bank mají nadále možnost dokládat příjmy v podobě daňových paušálů a předschválené splátky. Hypoteční banka dokonce již neakceptuje ani budou příjmy z pronájmu. Rovněž Česká spořitelna již nemá ve své nabídce hypotéku bez dokládání příjmu.

Proce schvalování se může protáhnout

Banky budou muset v souladu s novým zákonem prokazovat důvěryhodné a relevantní dokumenty a informace, které klient předloží jako doklad o svém příjmu. Příjem musí být stabilní, dlouhodobý, udržitelný a hlavně doložitelný. Banky také začínají více nabízet výhodné úrokové sazby i na dlouhé fixace. Po účinnosti nového zákona totiž budou klienti moci v určitých situacích splatit hypotéku i v době fixace zcela zdarma. Banky si tak chtějí již nyní klienty zafixovat na delší dobu za stávajících podmínek – čili splacení v době fixace pouze s velmi výraznou sankcí za předčasné splacení.

Jak to bude s výší úroků

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by úrokové sazby měly jít v dohledné době nahoru. Ovšem nový zákon může přinutit banky sazby navýšit. Záleží na připravenosti bank, zda bude schvalovací proces delší než dosud. Bude třeba i více dokumentů, což bude pro klienty znamenat hlubší prověrku jejich rodinné finanční situace. Zákon nařídí posoudit u klienta zejména schopnost splácet na základě porovnání příjmů a výdajů. V případě porušení povinnosti bude smlouva o úvěru neplatná a banka přijde o úrokové výnosy. Nízké úrokové sazby u hypoték, rostoucí ceny nemovitostí a fakt, že hypotéku dostanou i lidé, které banky dosud odmítaly, to vše zvyšuje riziko, že se zvýší počet klientů s problémy se splácením.

Shlédněte také

Za co utrácí česká omladina nejčastěji

Za co utrácí česká omladina nejčastěji

Češi ve věku do 26 let utratí více než polovinu svých peněz za zábavu, jídlo …