Domů / Novinky / Virtuální sídla pro OSVČ – ideální volba nejen pro začínající podnikatele

Virtuální sídla pro OSVČ – ideální volba nejen pro začínající podnikatele

Níže se dočtete o hlavních přednostech a úskalích virtuálních sídel pro OSVČ. Sepsali jsme pro Vás několik důvodů, proč by si osoba samostatně výdělečně činná měla virtuální kancelář zřídit a pro koho je přesně určena. Představíme Vám hlavní rozdíly mezi skutečnými a virtuálními sídly.

Virtuální sídla pro OSVČ jsou stále oblíbenější

Od roku 2009, kdy občanský zákoník umožnil fungování virtuálních sídel, se těší mezi podnikateli čím dál tím větší oblibě. V letošním roce se počet virtuálních adres v České republice vyšplhal na 200. Na nich má pak více než 64 tisíc firem své sídlo. Přečtěte si také, kde jsou nejoblíbenější virtuální sídla v České republice a kolik na nich sídlí firem.

Volba korektního poskytovatele virtuální kanceláře je pro podnikatele klíčová, protože se od ní bude odvíjet kvalita poskytovaných služeb. Poskytovatel do značné míry ovlivní i to, jak bude podnikatel hodnocen úřady a obchodními partnery. Zprostředkovatelé, kteří pod sebou mají tisíce firem a zajišťují pro ně jen základní služby, nepůsobí tak profesionálně a důvěryhodně, což se může v konečném důsledku odrážet i na pověsti jednotlivých podnikatelů.

PRO KOHO JSOU VIRTUÁLNÍ SÍDLA URČENA:

Virtuální sídlo je vhodné pro každou fyzickou osobu – podnikatele, který k výkonu své práce skutečnou kancelář nepotřebuje (daňový či finanční poradce, IT vývojář a jiné). Sídla na virtuální adrese představují nižší finanční zatížení než fyzická sídla, a proto tato varianta představuje úsporu peněz. Některé osoby samostatně výdělečně činné jsou motivovány i vidinou sídla na prestižní adrese. Virtuální sídlo je také ideální volbou pro osoby, které z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí podnikat na adrese trvalého pobytu.

FUNKCE VIRTUÁLNÍHO SÍDLA:

· Pronájem zasedacích místností.

· Přeposílání korespondence a zásilek.

· Vyřizování telefonických hovorů a přijímání návštěv.

· Někteří poskytovatelé nabízejí také doplňkové služby jako:

 • Zastupování na úřadech.
 • Tichý společník.
 • Virtuální asistentka.
 • Notářské a právní služby.
 • Personální a mzdová agenda.

Rozdíl mezi skutečným a virtuálním sídlem

Podnikatelé mohou mít sídlo na adrese svého trvalého pobytu. Mohou si pronajmout kancelář či provozovnu, nebo zvolit virtuální sídlo.

 

Skutečné sídlo

VLASTNÍ ADRESA

 • Řešení pro začínající podnikatele, kteří nemají dostatek finančních prostředků, aby mohli platit za pronájem skutečného sídla, nebo poskytování virtuálního sídla.
 • V případě vlastní trvalé adresy nemusí mít podnikatel žádné povolení.
 • Nevýhodou je, že v takovém případě podnikatelé nemají pracovní život oddělený od osobního a mohou je na této adrese vyhledávat klienti i obchodní partneři.
 • V porovnání s dalšími dvěma variantami může tato působit neprofesionálně a nebude vzbuzovat takovou důvěru.

KANCELÁŘ / PROVOZOVNA

 • Profesionální, ale mnohdy velmi drahá varianta.
 • Oproti sídlu firmy na adrese trvalého pobytu je výhodou, že podnikatelé mohou úředníky, obchodní partnery i zákazníky přijímat přímo v místě, kde podnikají.
 • Nevýhodou je administrativa spojená se stěhováním a jinými změnami.

Virtuální sídlo

 • Profesionální a finančně nenáročná varianta.
 • Možnost sídla na prestižní adrese.
 • Výhodou je, že poskytovatelé virtuálních sídel nabízejí i řadu doplňkových služeb, které Vám mohou usnadnit práci a šetřit čas.
 • Podnikatelé díky této variantě oddělí soukromý život od pracovního a ušetří tisíce korun za pronájem kanceláře či provozovny.

Hlavní výhody a nevýhody virtuálního sídla

Výhody

FINANČNÍ ÚSPORA

V porovnání s pronájem kanceláře či provozovny představuje zřízení virtuálního sídla nízké počáteční investice a úsporu nákladu. Podnikatel ani nemusí nijak investovat do zařizování či rekonstrukce kanceláře.

PRESTIŽ

Při obchodování s významnými či zahraničními obchodními partnery může sídlo firmy na lukrativní adrese podnikateli pomoci.

ROZDĚLENÍ SOUKROMÝCH A PODNIKATELSKÝCH AKTIVIT

Virtuální sídla jsou ideální variantou pro ty, kdo nechtějí podnikat u sebe doma a zároveň se chtějí vyhnout vysokému měsíčnímu nájmu za kancelář.

Nevýhody

ŠPATNĚ ZVOLENÝ POSKYTOVATEL

Od volby poskytovatele se odvíjí to, jaké služby pro Vás bude schopen zajistit a jak kvalitní budou. Někteří poskytovatelé virtuálních sídel mají na své adrese už tisíce firem, což nepůsobí profesionálně a mohlo by se to odrážet na tom, jak budete jako podnikatel vnímaný obchodními partnery či zákazníky. Podívejte se, jak to vypadá na adrese s nejvyšším počtem virtuálních kanceláří.

NEŽÁDOUCÍ POZORNOST FINANČNÍHO ÚŘADU

Od roku 2016 má finanční správa ustanovenou celostátní působnost, a tak před úřady podnikatel neuteče ani pokud si sídlo zřídí v jiném městě, než reálně podniká.

Přesto, že virtuální sídla jsou legální, mohou přitahovat nechtěnou pozornost finančních úřadů. Více než 44 % všech nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty má virtuální kancelář. Z toho důvodu vzbuzují virtuální sídla u úřadů nedůvěru a v případě pochybností jednotlivé firmy pečlivě kontrolují.

Výše jste se mohli dočíst o hlavních rozdílech mezi skutečnými a virtuálními sídly. Teď také víte, jaké výhody Vám může zřízení virtuálního sídla přinést a jaká sebou nese úskalí. Jedním z nejdůležitějších faktorů je výběr kvalitního poskytovatele, a proto si s výběrem dejte vždy záležet a raději si připlaťte, abyste měli jistotu, že na oplátku dostanete kvalitní služby.

Pokud byste si vybírali mezi dvěma finančními poradci, kteří poskytují srovnatelné služby, a jeden z nich by sídlil na virtuální adrese, mělo by na Vaše rozhodnutí vliv?

Shlédněte také

Poskytování hypoték bude přísnější

Poskytování hypoték bude přísnější

Hypotéky jsou nejvyužívanější formou financování bydlení. Jejich popularita je stále vysoká a zejména v posledních …